Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Sušičky

Jak vybrat sušičku?

 
Začněte sušit prádlo rychleji a snadněji.
 
 

 
 
Sušák plný prádla doma překáží, navíc jeho kapacita pro celou domácnost často nestačí. Alternativu, která ušetří váš čas i práci, nabízí sušička na prádlo. Při jejím výběru vezměte v potaz několik základních kritérií. Především prostorové dispozice vašeho bytu, množství špinavého prádla v domácnosti a také preferovaný způsob odvodu tepla ze sušičky.
 
Zorientujte se v nabídce nejčastějších typů a variant sušiček a zvolte přístroj, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám a možnostem. 
 
 
 

 

3 základní otázky, které vám pomohou s výběrem

 

1. Jak velkou?

 

Standardní rozměr sušičky je 85 × 60 × 60 cm. Existuje ovšem řada prostorově úspornějších řešení, které uvítáte, pokud máte malou koupelnu nebo potřebujete sušičku vpasovat do kuchyňské linky.
Například vrchem plnitelné sušičky bývají široké 40 cm nebo 45 cm. Hloubka sušičky může být u menších typů i pouhých 45 cm. Výška se většinou nemění, ve většině případů bývá 80–85 cm. Atypické rozměry se liší výrobce od výrobce.
 
Kromě pořízení přístroje menších rozměrů existuje ještě jedno prostorově úsporné řešení: postavit sušičku na pračku nebo ji zavěsit na stěnu.
 
Podstatné je, že šířka sušičky nemá vliv na její kapacitu. Tedy že i úzká sušička s vrchním plněním může mít standardní kapacitu 8 kg prádla.
 
 
 

2. Vestavnou, nebo volně stojící?

 
Záleží vždy, kolik máte doma místa, respektive kolik ho chcete sušičce věnovat. Nejčastěji se setkáte s volně stojícími sušičkami umístěnými v koupelně vedle pračky nebo na pračce. Máte-li však více volného prostoru v kuchyňské lince než v koupelně, je dobrým řešením vestavěná varianta. Pokud nebude zabudovaná sušička hlubší než linka, mohou ji elegantně zakrýt dvířka. Je však třeba počítat s tím, že tyto sušičky nejsou zcela běžné.
 
Pokud umístíte sušičku vedle pračky, nebudete přenášet prádlo z místnosti do místnosti. Jednoduše ho přendáte z jedněch dvířek do druhých. Volně stojící můžete navíc umístit nad pračku, čímž ušetříte prostor. 
 
 
 

3. Kondenzační, ventilační nebo 2v1?

 
Setkat se můžeme s dvěma typy sušiček. Rozdíl je dán skutečností, jakým způsobem bude odcházet vlhkost ze sušičky pryč.
 
Pokud jde z přístroje ven pára, pak se jedná o sušičku ventilační. Je nutné ji umístit do větratelné místnosti nebo zabudovat odvodnou rouru. Pokud se vlhkost mění ve vodu, pak se jedná o sušičku kondenzační. Z té odchází voda odtokem nebo se kumuluje v malé nádobě uvnitř. 
Kondenzační sušička je obvyklejší než ventilační, protože jen málo koupelen má možnost odvětrání a stavební zásah při zabudování roury může být pro některé domácnosti náročný. 
 
Existují dva typy kondenzačních sušiček – s tepelným čerpadlem a s topným tělesem. U obou je potřeba zohlednit, že musí stát alespoň 60 cm od sprchy, pračky nebo umyvadla. V opačném případě by nebyl vzduch proudící do sušičky dostatečně chladný a snižovalo by to účinnost sušicího procesu.
 
 
Další možností je 2v1 a tedy kombinace pračky se sušičkou. I toto však má své výhody, ovšem i nevýhody.
 
 
 

Kondenzační sušička s tepelným čerpadlem

Je modernější, tepelné čerpadlo ohřívá zbytkový vzduch uvnitř sušičky a posílá ho zpět do prádla. Teplo tedy neodchází ze sušičky ven, čímž dochází k výrazně energetické úspoře.
Tato sušička je navíc velmi šetrná a hodí se i na sušení nejjemnějších textilií.
 
 
Výhody
+ výrazná energetická úspornost oproti sušičce s topným tělesem
+ šetrnost k jemnému prádlu
 
 
Nevýhody
- nutnost pravidelně čistit filtry zachycující žmolky a nečistoty z prádla
 
 
 

Kondenzační sušička s topným tělesem

Vzduch se zde ohřívá pomocí topného tělesa, což je energeticky náročnější než u sušičky s tepelným čerpadlem, a tedy i dražší na provoz. Na druhou stranu ušetříte při jejím pořizování. Výhodou je zde i rychlejší sušicí cyklus.
 
 
Výhody
+ nižší pořizovací cena než u sušičky s tepelným čerpadlem
+ rychlejší sušení
 
 
Nevýhody
- vyšší spotřeba energie
 
 
 

Ventilační sušička 

U ventilační sušičky je horký vzduch s párou odváděn ven z domu pomocí trubice. Ta může ústit do otvoru ve zdi nebo do okna. Trubice musí být dlouhá alespoň 120 cm a nacházet se ve vzdálenosti nejméně 30 cm od země. Musíte ji pravidelně kontrolovat, zda není mechanicky poškozena.
 
 
Výhody
+ nižší pořizovací cena
+ nižší spotřeba energie
 
 
Nevýhody
- nutnost stavebního zásahu nebo odvětrání oknem (i v zimě)
 
 
 

Kombinace pračky se sušičkou

Možnost „2v1“ je skvělou volbou pro toho, kdo šetří v bytě každý centimetr. Uspoříte místo i pořizovací náklady, navíc nemusíte mezi vypráním a sušením prádlo přemisťovat.
Nevýhodou může být, že kapacita pro sušení bývá nižší než pro praní. Tudíž máte-li na praní pračku plnou, budete muset prádlo před sušením ubrat a sušit nadvakrát. A samozřejmě, dokud sušíte, nemůžete prát další prádlo. Vlhkost je ze sušičky odváděna stejně jako z pračky – tedy odpadní trubicí.
 
 
Výhody
+ úspora místa
+ vyřešený odtok vody
 
 
Nevýhody
- menší kapacita sušení než praní
 
 
 
 

Parametry, na které se při výběru zaměřit

 

• Energetická třída a roční náklady

I když se vám může zdát pořizovací cena sušičky s nejvyšší energetickou třídou A+++ vysoká a vedle stojí levnější sušička třídy B, doporučujeme vždy sáhnout po vyšší kvalitě. Mohlo by se vám totiž stát, že ušetříte na nesprávném místě. Rozdíl ve spotřebě je totiž značný a za několik let se může citelně nasčítat. Zatímco dražší spotřebič může mít spotřebu na jeden cyklus okolo 1,2 kWh, levnější sušičky s horší energetickou třídou spotřebují 3 a více kWh.
 
 
 

• Účinnost sušení

Někdy se tento parametr nazývá také účinnost kondenzace. Označuje se písmenem A až G, kde A je nejúčinnější- jednoduše označuje to, jak dobře sušička suší. Počítá i s parametrem úniku vlhkosti ze sušičky, tedy nakolik sušička vytváří vlhkost ve svém okolí. Ani zde se nevyplatí ušetřit pár stovek korun a mít pak několik let v koupelně vlhko.
 
 

• Kapacita

Množství prádla, které sušička pojme, se liší podle výrobce a typu. Při výběru byste měli vzít v potaz počet členů domácnosti, nároky na praní a také vaše plány do budoucna. Budete se stěhovat do bytu s jinou prostorovou dispozicí? Narodí se vám děti?
Nejnižší kapacita sušičky je 3 kg, pro jednočlennou nebo dvoučlennou domácnost se však nejčastěji doporučuje kapacita 6–7 kg. Máte-li dvě malé děti, budete potřebovat určitě kapacitu 8 kg i více. 
 
 

• Hlučnost

Hlučnost je dalším důležitým parametrem, který předurčuje komfort při využívání sušičky. Málokterý přístroj je tak tichý, abychom ho vůbec neslyšeli, ale určitě pro vás i pro sousedy platí, že čím slabší zdroj hluku si pořídíte, tím lépe. Zvlášť pokud chcete sušit v noci.
Hlučnost se dělí do tří úrovní: komfortní, nekomfortní a nebezpečná. 
 
Běžná úroveň hlučnosti u sušiček je kolem 64 dB, přičemž za hodně komfortní se považuje do 40 dB. Naopak 90 dB a více už značí až nepříjemnou hlučnost.
 
 

• Hmotnost

Hmotnost sušičky se odvíjí podle velikosti, kapacity a technického typu. Sušičky běžné šířky kolem 60 cm se mohou ve váze lišit až o 10 kg. Jejich váhové rozpětí se pohybuje od 47 kg do 57 kg.
Užší sušičky jsou pak samozřejmě lehčí a mohou vážit kolem 30 kg.
 
 

• Typ sušení a odvod tekutiny

Na začátku si potřebujete ujasnit, zda si pořídíte kondenzační či ventilační sušičku. Liší se technologií, jakou je prádlo zahříváno, a také způsobem odvodu vlhkosti ze sušičky pryč.
 
Všechny kondenzační sušičky mají nádobku na kondenzát, u některých je ve výbavě i připojovací sada, díky které můžete odvést kondenzát do odpadu, případně se dá tato sada pro většinu sušiček dokoupit. 
 
Tip: Pokud nevyužijete možnosti odvádět kondenzát do odpadu, doporučujeme při výběru zkontrolovat i objem kondenzační nádržky. Zpravidla se pohybuje okolo 4 litrů. Čím větší objem, tím méně často se musí voda vynášet. Důležitá je potom i přítomnost kontrolky naplnění nádoby, díky které nemusíte stav neustále kontrolovat, a nehrozí její přeplnění.
 
 

• Funkce

U sušiček se můžete setkat s velkým množstvím chytrých funkcí a možností, které vám zpříjemní a usnadní její používání. 
 
 
 

• Ovládání a displej

Novější sušičky mají již dotykové ovládání a LCD displej. Stejně jako u dotykového telefonu nebo tabletu je velice intuitivní a provede vás snadno všemi funkcemi přístroje. K tomuto typu ovládání se váže i možnost přepínání jazyka. Počet jazyků, které můžete zvolit, je velice individuální a liší se podle výrobce a typu. 
 
Mnoho sušiček nabízí možnost výběru jazyka ovládání včetně češtiny, některé se však omezují pouze na angličtinu, případně na hlavní světové jazyky. Pokud anglický jazyk neovládáte, nemusíte se ničeho obávat. Ovládání je snadné, a navíc každý výrobce má povinnost přiložit český návod. Po několika cyklech si už rozumět budete.
 
 
 
 

Příslušenství a doplňky k sušičkám

Kromě základního příslušenství si můžete k sušičce pořídit řadu praktických doplňků, které sušení prádla zefektivní.

Mezikus umožňuje postavit bezpečně bez dalšího montování sušičku na pračku a významně tak ušetřit místo v bytě. Mezikusy se vyrábějí v řadě rozměrů podle typu pračky a sušičky. Některé jsou vybaveny výsuvnou poličkou, která usnadňuje manipulaci s prádlem. 
 
Sušicí koš je praktickým doplňkem, který chrání jemné věci při sušení. Plyšáky, boty, drahé spodní prádlo nebo vlněné oblečení. Tím, že se koš v sušičce neotáčí, působí jako ochranná klec.
 
Míčky do sušičky jsou drobností s velkým efektem. Vypadají jak malé masážní míčky s „bodlinkami“. Při sušení od sebe prádlo oddělují. Díky tomu lépe cirkuluje horký vzduch a sušicí cyklus je rychlejší. Prádlo je s nimi měkčí a méně pomačkané. 
 
 
 

Cena

Obecně platí, že peníze vynaložené při pořízení se bohatě vrátí v provozních nákladech. Druhou zásadou je dobře zvážit, které funkce opravdu potřebujete, a nenechat si prodat „hračky“ navíc, které jsou pro váš běžný provoz zbytečné.
 
 
 
 

3 zásady jak o sušičku správně pečovat

 
Aby vám nová sušička dlouho a perfektně sloužila, je potřeba držet se několika zásad. Nejsou složité, ale ušetří vám starosti i peníze.
 
 
1. Čistit, čistit, čistit 
Dobře udržované filtry jsou základem šetrného sušení. Na konci každého programu setřete zbytek vláken a prach z předního filtru otvoru dveří. Zabráníte tím znečištění prádla při vyndávání bubnu. Filtr textilních vláken čistěte také po každém cyklu. Pomůže vám vlhká ruka, na kterou se prach a špína dobře lepí. 
Doporučujeme si tak předem zjistit, kde má sušička filtry umístěné. Jejich uložení vám může zásadně usnadnit údržbu.
 
 
2. Kondenzační nádobce je nejlépe v suchu
Pořídíte-li si sušičku bez odvodu vody, nezbyde vám než pravidelně vylévat kondenzační nádobku. Ideálně po každém sušicím cyklu. Zabráníte tak nežádoucímu zápachu, který by se z nádobky mohl za pár dní začít linout. 
 
 
3. Řiďte se seznamem věcí, které do sušičky nepatří
Poděkuje vám vaše sušička i oblečení. Nejčastěji výrobci na seznamu zakázaných věcí uvádějí:
 
- oblečení s gumovými a hořlavými součástmi (včetně například ručníku se stopami laku na vlasy)
- boty s lepenými podrážkami
- prádlo označené kódem ITLC, které se může čistit speciálními produkty pro úklid v domácnosti 
- příliš objemné prádlo (spací pytle, polštáře, velké přehozy)
- do sušičky nepatří ani prádlo vyprané v aviváži
 

Před sušením nezapomeňte zapnout zipy, knoflíky, zavázat šňůrky. Drobné prádlo raději vždy vložte do speciálních pracích sáčků.

 
 

Rada na závěr

Ještě před nákupem se informujte, jakou šíři doručovacích služeb výrobce nabízí. Doručení sušičky na adresu do několika dnů bývá zdarma.
Dalšími možnostmi jsou dodání spotřebiče do patra, jeho donesení až na místo, kde ho budete používat, nainstalování a předvedení výrobku. Nejedná se o služby drahé, pohybují se v řádu několika set korun.
Výrobci nabízejí i odvoz starého spotřebiče a jeho ekologickou likvidaci, tato služba bývá zdarma.

 

 

Porovnat sušičky